توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه یکی از مهم ترین بحث های آموزش Network plus  و شبکه های کامپیوتری می باشد . توپولوژی شبکه به نحوه اتصال فیزیکی بین کامپیوتر ها و سرور می گونید . در ادامه به بررسی انواع توپولوژی شبکه های شبکه  می پردازیم . لازم به ذکر است برای اتصال بین کامپیوتر ها حتما نیاز به سرور نمی باشد و به طور مستقیم هم می توان کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل نمود و یک شبکه کامپیوتری پیاده سازی کرد.

آموزش Network Plus  قسمت دوم 

انواع توپولوژی شبکه

انواع توپولوژی  های شبکه را میتوان به صورت مختصر زیر بیان کرد . توپولوژی  خطی یا BUS ،توپولوژی  ستاره یا STAR ، توپولوژی  حلقه یا RING ، توپولوژی  درختی یا TREE ، توپولوژی  اتصال کامل یا توری شکل یا MESH ، توپولوژی  وایرلس یا WIFI در ادامه به شرح کامل هر یک که لازم است برای Network Plus  یا بگیرید می پردازیم .

توپولوژی  خطی یا BUS

در شبکه ای که از توپولوژی شبکه خطی یا BUS استفاده می شود همه کامپیوتر ها پشت سر همدیگر و در یک خط قرار میگیرند و توسط کابل شبکه  به یکدیگر متصل می شوند . برای توپولوژی  خطی یا BUS از کابل ک.اکسیال استفاده می شود که امروزه به ندرت به چشم می خورد .بخاطر این که در این مدل از شبکه کل کامپیوتر ها پشت سر هم قرار می گیرند یک مشکل کوچک در کابل کشی یا یکی از دستگاه ها کل شبکه را تحت تاثیر قرار می دهند و با عث قطعی کل شبکه می شوند .

این مدل از توپولوژی  خطی یا BUS امروزه تقریبا منسوخ شده و فقط جهت معرفی برای شما بیان شد .

توپولوژی شبکه

توپولوژی  ستاره یا STAR

در توپولوژی شبکه ستاره یا STAR از یکه سویچ به صورت حرفه ای یا از یک هاب برای کابل کشی شبکه استفاده می شود . در این مدل از شبکه ها هر یک از کامپیوتر ها با استفاده از کابلی جداگانه به هاب متصل می شوند که برای اتصال هر یک از دستگاه می توان از کابل های مختلفی همانند فیبر نوری یا زوج تابیده استفاده نمود . نکته برای اتفاده هم زمان از کابل و فیبر نوری به هابی احتیاج پیدا می کند که از هر دو نوع این کابل ها پشتیبانی لازم را به عمل آورد . طریقه کار این شبکه ها به این صورت است که زمانی که از یک دستگاه سیگنالی ارسال می شود وارد هاب یا سوییچ ما می شود و هاب این اطلاعات و سگنال را بر روی تمامی پروت های خود پخش میکند . نکته : با استفاده از سوییپ های قابل برنامه ریزی و دارای سیستم عامل می تواند دسترسی ها را محدود و یا کاملا باز بگذارید .

مزیت این شبکه این است که اگر یک دستگاخ دچار مشکل شود فقط همان دستگاه از شبکه ما قطع می شود و بقیه شبکه می توانند به کار خود ادامه دهند . اما در صورتی که هاب ما دچار مشکل شود کل شبکه قطع می گردد.

توپولوژی شبکه ستاره

 

توپولوژی  حلقه یا RING

در توپولوژی شبکه حلقه یا RING به جای آنکه کابل شبکه به یک هاب وصل شود به کامپیوتر بعدی وصل می شود و همین طور پیش می رود تا یک حلقه را تشکیل دهد . این شبکه به این صورت کار میکند که زمانی که یک سیگانال یا داده ارسال می شود به ترتیب از دستگاه های متصل به هم عبور می کند تا به دستگاه مورد نظر برسد ، در صورتی که سیگنال به دستگاه اراسل کنند برسد سیگنال اصطلاحا مرده یا DROP  می شود . در توپولوژی  حلقه یا RING از نوعی هاب به نام MAU  استفاده می شود که سیگنال را به ترتیب اتصال دستگاه ها به هاب به پورت ها میدهد .

توپولوژی شبکه حلقه

توپولوژی  درختی یا TREE

شما با استفاده از شبکه ستاره می توانید یک شبکه درختی پیدا کنید . چگونه ؟ شما با اتصال هر هاب به یک هاب دیگر می توانید یکه گروه کابر دیگر را وارد شبکه نمایید همانند عکس زیر اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر از حد مجاز از هاب استفاده نکنید شما برای اضافه کردن هاب با این شرایط مجاز به اضافه کردن یک و در بعضی موارد خاص دو  یا سه هاب دیگر به شبکه اضافه کنید که برای اتصال بین هاب ها باید از کابل های استاندارد استفاده کنید و آن کابل ها را به پورت Up Link  هاب متصل نمایید .

tree

توپولوژی  اتصال کامل یا توری شکل یا MESH

توپولوژی شبکه   اتصال کامل یا توری شکل یا MESH در واقع میکس شده توپولوژی ها گفته شده می باشد که هر یک از دستگاه های با یک کابل اختصاصی و مستقیم به کامپیوتر های دیگر ارتباط دارد و مزیت این شبکه ها تحمل خطای بالای ان می باشد . چون هیچ مشکل یگانه ای وجود ندارد که روی بیش از یک دستگاه تاثیر بگذارد . از چینین شبکه های برای شرکت ها بزرگ تجاری استفاده می شود چون شبکه را تا ۹۰% در مقابل مشکلات مصون می دارد .

mesh

توپولوژی  وایرلس یا WIFI

در این توپولوژی شبکه وایرلس یا WIFI برای ارتباط به جای کابل از فناوری وایرلس می توان استفاده می شود . هر دستگاه دارای یک کارت شبکه وایرلس می باشد که می تواند بدون شیم به شبکه متصل شود بر ادقام شبکه های کابلی و وایرلس از وسیله به نام Access Point  می توان استفاده نمود .

 

 

 

 

پاسخ دهید